ROBOT INVESTMENT CALCULATOR
  • HOME
    • INTRODUCTION
    • THE DASHBOARD
    • RELEASE 2
    • EULA
  • ABOUT
  • BLOG
  • CONTACT
  • ČESKY
    • ÚVOD
    • PŘÍSTROJOVÁ DESKA
    • RELEASE 2
    • ČTENÍ
    • CZ BLOG
    • KNIHA

ROBOT INVESTMENT CALCULATOR: ÚVOD

Picture
Aplikace Robot Investment Calculator je unikátní výpočetní a analytický nástroj, který vám nebo vašim klientům může ušetřit velké částky peněz, případně pomůže vydělat velké částky peněz. Jde o nástroj pro finanční poradce, institucionální investory, studenty financí a poučené soukromé investory. Ačkoli Robot Investment Calculator není primárně určen pro spekulanty a denní obchodníky, také oni jej mohou shledat v určitých případech užitečným.

ÚROK (INTEREST)

Picture
Kalkulátor složených úroků (jednoduchý)
Jednoduše zadáte tři číselné hodnoty a prázdné políčko místo čtvrté. Stiskněte tlačítko „Výpočet“ a neznámá bude ihned vypočtena.

Poznámka: Pokud počítáme výnosy fondů nebo akcií, nehovoříme o „složeném úroku“, nýbrž o průměrných ročních výnosech. Matematicky jde o totéž v případě úročených i akciových investic, ale „úrok“ a „kapitálový výnos“ jsou z finančního hlediska dva zcela různé pojmy.
Kalkulátor složených úroků nebere v úvahu rizika spojená s investováním nebo spořením.

Kalkulátor složených úroků se spořením
Tento kalkulátor bere v úvahu pravidelné měsíční spoření. Hodí se, kdy počítáme efekt pravidelných měsíčních úložek nebo investic, což je častá úloha řešená finančními poradci na celém světě.

U tohoto kalkulátoru je nutné vyplnit pole Počáteční částka, Investiční horizont a Roční růst pravidelných investic platnou numerickou hodnotou (nesmí zůstat prázdná). Kterékoli ze zbývajících tří políček (Roční výnos, Měsíční úložka, Konečná částka) může být použito buď jako vstupní nebo výstupní proměnná. Pouze jedno políčko z těchto tří smí zůstat nevyplněné. Podobně jako v případě jednoduchého kalkulátoru, stiskněte tlačítko „Výpočet“ a prázdné políčko je okamžitě vyplněno výslednou hodnotou.

Za prvé, zadejte počáteční investovanou hodnotu (v libovolné měně) do políčka Počáteční částka. Toto pole je povinné.
Za druhé, zadejte investiční horizont (v letech) do stejnojmenného pole. Toto je rovněž povinné pole.
Za třetí, zadejte dvě ze tří následujících hodnot a ponechte zbývající pole prázdné:
  • Roční výnos (anualizovaný v procentech)
  • Konečná částka (v měnových jednotkách)
  • Měsíční úložka (v měnových jednotkách)
Za čtvrté, zadejte Roční růst pravidelných investic v procentech. Toto číslo udává průměrný roční růst hodnoty, kterou máte v úmyslu pravidelně investovat, a měl by za normálních okolností přibližně odrážet pravděpodobný očekávaný růst příjmů.

​Podobně jako u jednoduchého kalkulátoru, rizika spojená s investicemi se neberou v úvahu.

FONDY DLUHOPISŮ

Picture
Ačkoli dluhopisy jsou řazeny do kategorie fixně úročených nástrojů, jejich celkový výnos může být překvapivě „nefixní“. Týká se to i dluhopisových fondů. Především v dobách setrvalého růstu nebo poklesu úrokových sazeb, výnosy dluhopisů mohou velmi proměnlivé, a to ne vždy žádoucím směrem. Platí to i pro bezpečné dluhopisy států s vynikající kreditní kvalitou. Riziko nepochází z možnosti nesplácení nebo snížení ratingového hodnocení, ale ve výkyvech (případně dlouhodobých trendech růstu či poklesu) úrokových sazeb.

Velmi málo drobných investorů si uvědomuje, že i bezrizikové dluhopisy mohou za jistých okolností přinést ztrátu, a že i rating AAA může skrývat závažná rizika.

Tento kalkulátor poskytuje snadno použitelný nástroj pro odhad budoucích možných výnosů (či ztrát) z dluhopisů nebo dluhopisových fondů. Dluhopisové fondy jsou obvyklý nástroj, do kterého nejčastěji investují drobní investoři a který je v produktovém portfoliu všech bank či poradenských společností.

Stačí zadat několik proměnných, které by měly být dostupné prostřednictvím investičních společností nebo informačních služeb, například Morningstar.com nebo Morningstar.co.uk. (V případě českých fondů je to, pravda, poněkud obtížnější, ale je třeba ptát se investičních společností a nenechat se odradit.)

Způsob použití:

(1) Zadejte Výnos do doby splatnosti vašeho dluhopisového fondu. Tato veličina je u dluhopisů obdobou úrokové sazby u vkladů. Sděluje nám, jak vysoký výnos ročně až do splatnosti (kdy je splacena jistina a dluhopis přestává existovat) obdržíme v poměru k tržní ceně dluhopisu. Pro dluhopisové fondy použijeme průměrný výnos do splatnosti portfolia.

Zdroje dat: V současné době není v Česku k dispozici souhrnná databáze fondů, kde by bylo možné najít všechny potřebné informace na jednom místě. Do doby, než takováto informace bude dostupná, je třeba ptát se investičních společností a dožadovat se informací.

(2) Zadejte Průměrnou dobu splatnosti. Je to průměrná doba, která zbývá do maturity vašeho dluhopisového portfolia.

(3) Zadejte Změnu výnosu. Tento údaj se týká očekávané změny výnosu do doby splatnosti během jednoho roku.

Ani tato informace není zcela přímočaře zjistitelná, kromě toho se jedná o předpověď spíše než o tvrdá data. Pokud například ekonomové hovoří o blížící se vlně zvyšování sazeb, je nicméně pravděpodobné, že sazby během jednoho roku budou skutečně o něco vyšší. O kolik? Nikdo vám tu informaci přesně neřekne, ale díky kalkulátoru máte aspoň možnost vyzkoušet si různé scénáře – například, co by se stalo, kdyby úrokové sazby vzrostly zpět na úroveň z roku 2010 nebo 2005. (Zkuste si to: budete překvapeni!)

(4) Nepovinné pole: Průměrná kuponová sazba. Tato informace je obtížně zjistitelná i na vyspělejší trzích, než je Česko. Pokud nevyplníte, kalkulátor si s použitelnou mírou přesnosti dopočítá odhad. V tomto případě se ovšem jedná skutečně jen o zpřesnění výpočtu, které je relativně málo důležité. Primárním cílem kalkulátoru je poskytnou informaci na způsob kompasu: sever nebo jih, růst nebo pokles, nákup nebo prodej.

(5) Nepovinné pole (ve vývoji): Rizikové rozpětí. Zahrnutí úvěrového rizika do výpočtu by mělo zlepšit přesnost výpočtu, avšak v dosavadní verzi je jen v pokusné podobě.

Příklad: Fond Vanguard Long-Term Bond Index Fund Investor Shares, symbol VBLTX
Tento fond je sice otevřen jen pro americké investory, ale uvádím jej jako příklad výpočtu, který možná bude užitečný, až český investor bude mít k dispozici podobný nástroj jako databáze Morningstar.com.
  • Otevřete Morningstar.com a zadejte kód VBLTX
  • Najděte údaj zvaný 30-Day SEC Yield (hned pod nadpisem). Toto je třicetidenní průměr výnosu do doby splatnosti portfolia daného fondu. Ke dni 10. března 2017 činil 3,79 procenta. Zadejte toto číslo do pole Výnos do splatnosti.
  • Klikněte na položku „Portfolio“ a najděte údaj Average Effective Maturity. Ke stejnému datu měl hodnotu 23,9 roku. Zadejte do pole Průměrná doba splatnosti. v investiční kalkulačce.
  • Vyplňte pole Změna výnosu. Jakou hodnotou? Zkuste například 1 procento.
  • Ignorujte zbývající dvě pole a stiskněte „Výpočet“. Zjistíte – ke svému nepříjemnému překvapení! – že růst výnosu do doby splatnosti (tedy úrokové sazby dluhopisu) o jediné procento povede k 10,26% celkové ztrátě! Jak je něco takového možné, když fond VBLTX investuje pouze do dluhopisů investičního stupně? Když úrokové sazby rostou, ceny dluhopisů padají, přičemž dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti mohou jít cenově hodně dolů.
  • Podívejte se na grafickou historii hodnot fondu VBLTX (opět na stránkách Morningstar.com). Zjistíte, že ztráty v řádu 10 procent se občas stávají, a to jak danému fondu, tak dlouhodobým dluhopisům obecně.

Rozhodnutí, zda koupit nebo prodat VBLTX, je čistě na vás. Samozřejmě s vědomím, že minulá výkonnost není garancí budoucí návratnosti a že nikdo vám nebude hradit případné ztráty za chybná investiční rozhodnutí. Robot Investment Calculator vám může poskytnout podklady pro rozhodování, není však strojem času, který by viděl do budoucnosti.
Picture

PORTFOLIO

V předchozích modulech jsme nepracovali s rizikem. Riziko je ovšem neoddělitelně spjato s výnosy, zejména s vysokými mírami výnosů.

Pro tyto účely je zde modul PORTFOLIO. Umožňuje simulovat výnosy portfolií s různými rizikovými profily, od extrémně konzervativního až po velmi dynamickou. Rovněž umožňuje simulovat důsledky diverzifikace napříč různými třídami investic.

Jak s modulem pracovat? Nejprve je nutné vytvořit portfolio. K dispozici je osm tříd investic:
  1. Fond velkých amerických akcií. USA jsou nejvýznamnějším kapitálovým trhem na světě, logická volba číslo jedna pro každé „normální“ portfolio cenných papírů.
  2. Fond emerging markets. Není zde rozlišeno, zdali jde o fond akcií v Číně nebo v Brazílii, Rusku nebo Indii, v Jižní Americe nebo ve východní Evropě. Nepředvídatelné jsou tyto trhy všechny srovnatelně a rizikové rovněž velmi podobně. Je až překvapivé, jak malý je rozdíl v jejich chování v průběhu času a napříč glóbem. (Možná byste čekali, že famózní hospodářský růst Číny ve srovnání s nevalnými výsledky Brazílie během období 2001-2017 se promítne do výkonnosti akciových trhů. Kupodivu se tak nestalo. Pokud byste se podívali na oba grafy bez popisu, stěží byste poznali, který je který.)
  3. Akciový fond NASDAQ. Každý ví, čím je trh NASDAQ typický: jsou to především technologické společnosti s atraktivním růstovým potenciálem, ale také s vysokou mírou rizika. Hvězdné výnosy v příznivých časech, závratné propady v horších dobách.
  4. Peněžní trh. Nejkonzervativnější investice, která vůbec existuje. Její výnosy jsou nízké, v době po krizi mohou být i nulové, ale není třeba bát se propadů – jako kdybyste vlastnili hotové peníze.
  5. Střednědobé dluhopisy. Fond dluhopisů s nízkým kreditním rizikem a střední dobou splatnosti. Obvykle, v českých podmínkách, jde o fond státních dluhopisů, který produkuje výnosy i rizika průměrných hodnot.
  6. Fond dlouhodobých dluhopisů. Fond dluhopisů s nízkým kreditním rizikem a dlouhou dobou splatnosti – viz popis modulu Fondy dluhopisů. V Česku se tento typ fondů prakticky nevyskytuje vzhledem k tomu, že existuje velmi málo českých státních dluhopisů s dostatečně dlouhou dobou splatnosti a investování do zahraničních státních dluhopisů zde není obvyklé.
  7. Fondy dluhopisů s vysokým výnosem (High Yield). Termín „vysoký výnos“ je ve své podstatě eufemismus pro vysoké riziko. Můžete s nimi skutečně dosáhnout výnosů podobných akciovým fondům, ale buďte připraveni na srovnatelnou úroveň rizika. Toto riziko má však jiné statistické charakteristiky než akcie, což je důvod, proč je třeba pracovat s rizikovými dluhopisy jako s o dlišnou třídou investic. Neděláme však při simulaci rozdíl mezi americkými a mimoamerickými rizikovými dluhopisy, protože odlišný geografický původ v tomto případě nehraje (kupodivu) roli.
  8. Vyspělé akciové trhy mimo USA. V zásadě západní Evropa, Austrálie a Japonsko. Statistické charakteristiky těchto trhů se liší od amerických burz natolik významně, že je třeba přistupovat k nim jako ke zvláštní skupině. Mimoamerické vyspělé akciové trhy bývají poněkud hůře diverzifikované a jejich výnos bývá v průměru o něco nižší (vyšší politické riziko, menší míra diverzifikace, vyšší riziko bankovních krizí).
Váhy portfolia musí dávat dohromady 100 procent. Nelze používat krátké prodeje ani finanční páku.

Dále je třeba zadat následující vstupní hodnoty:

  • Počáteční částka: Hodnota vaší počáteční investice v peněžních jednotkách.
  • Měsíční investice: Kolik budete investovat pravidelně (v peněžních jedntkách).
  • Investiční horizont: Pozor, tentokrát nikoli v letech, ale v měsících!
  • Finanční cíl: Jakou hodnotu portfolia si přejete mít na konci investičního horizontu (samozřejmě rovněž v peněžních jednotkách).

Každé pole musí obsahovat platný numerický vstup.

​Pokud jste zadali složení portfolia a všechny čtyři vstupní číselné hodnoty, můžete stisknout tlačítko „Single Run“ (simulace jediného možného průběhu hodnoty během investičního horizontu) anebo „Simulace“. Tato volba vám umožní najednou provést tisíc simulačních průběhů a vypočítat následující statistiky:

Zde zadejte strukturu portfolia:
Picture

Výstupní okno pro výsledky:
Picture
  • Průměrný očekávaný výnos ročně (procenta)
  • Průměrné očekávané riziko (volatilita v procentech ročně)
  • Průměrná konečná hodnota portfolia na konci investičního horizontu (v peněžních jednotkách)
  • Pravděpodobnost nedosažení finančního cíle (v procentech)
  • Pravděpodobnost ztráty (v procentech)
 
Racionální investor usiluje o dosažení maximálního očekávaného výnosu při udržení minimálního nutného rizika a přiměřené pravděpodobnosti dosažení finančního cíle. Jak vytvoříme optimální portfolio? Než bude Robot Investment Calculator vybaven optimalizačním modulem, je to víceméně na vás.
 

AKCIOVÝ ROBOT

Pro modul AKCIOVÝ ROBOT je k dispozici speciální návod.

ZDROJE

Modul zdroje se v zásadě skládá z webového prohlížeče, dvou dokumentů (Úvod a Akciový robot), a z několika předem definovaných externích odkazů. Internetové spojení je nutné.
Odkazy zahrnují:
  • Trend akciového trhu: Ukazuje dlouhodobý růst akciového indexu v souvislosti s růstem objemu peněz v ekonomice (agregát MZM, Money Zero Maturity). Epizody nadhodnocených a podhodnocených trhů jsou zřejmé.
  • Trend zisků: Podobně jako trend akciového trhu, avšak v tomto případě jde o trend podnikových zisků.
  • Taylorovo pravidlo: Rafinovaný, avšak zároveň jednoduchý model vyvinutý profesorem Johnem B. Taylorem pro výpočet rovnovážné hodnoty krátkodobé úrokové sazby. Jinými slovy, Taylorovo pravidlo počítá sazbu amerických federálních fondů, jaká by měla být s ohledem na aktuální inflaci a hospodářský růst. Taylorovo pravidlo se může hodit pro výpočet očekávaných změn výnosů dluhopisů jakožto vstup pro KALKULÁTOR DLUHOPISŮ.
  • Další čtení: Příležitostné zajímavé nebo užitečné odkazy.

ZPRÁVY

Tento modul vám umožňuje posílat vzkazy autorovi aplikace Robot Investment Calculator. Máte možnost klást otázky a navrhovat zlepšení. Též můžete přijímat vzkazy od autora. Stojí za sledování!
​

Modul dále obsahuje vše, co se nevešlo do ostatních modulů: informace o autorovi, volbu měny, možnost upgrade a konečně i tlačítko KONEC.

Pavel Kohout, 17. dubna — 29. srpna 2017
pavel.kohout@robotsicav.com
Picture
The Robot Investment Calculator software and its underlying algorithms and know-how is owned and published by Westbourne Technologies Ltd, 25 Westbourne Terrace, London W2 3UN (the Publisher), Company Number 11115458. All rights reserved. 

DISCLAIMER: Contents are provided for general information purposes only and do not constitute an offer to sell or a solicitation of an offer to buy any Security in any jurisdiction. The Publisher does not intend to solicit and is not soliciting, any action with respect to any Security.

The contents of this section have not been approved or disapproved by any securities commission or regulatory authority in any jurisdiction. The contents are neither sufficient for, nor intended by the Publisher to be used in connection with, any decision relating to the purchase or sale of any existing or future Securities. The Publisher does not intend to provide financial, investment, tax, legal, or accounting advice. Investors considering the purchase or sale of any Securities should consult with their own independent professional advisors. Past performance is no guarantee of future returns.

Proudly powered by Weebly
  • HOME
    • INTRODUCTION
    • THE DASHBOARD
    • RELEASE 2
    • EULA
  • ABOUT
  • BLOG
  • CONTACT
  • ČESKY
    • ÚVOD
    • PŘÍSTROJOVÁ DESKA
    • RELEASE 2
    • ČTENÍ
    • CZ BLOG
    • KNIHA