PŘÍSTROJOVÁ DESKA
Equity Valuation (Akcioměr – poměr cena / peníze)
Většina investorů spoléhá na poměr P/E a podobné tradiční indikátory. Většina investorů zaostává za trhem. Závěr? Poměr P/E, ačkoli je populární, intuitivní a snadno pochopitelný, není nijak zvlášť užitečný.
Hodnotící poměry založené na zisku podniků mnohokrát zklamaly většinu investorů, a to zejména od roku 2007. Historický poměr P/E například ukazoval během prvního čtvrtletí 2009, že americký akciový trh byl velmi nadhodnocený. Ve skutečnosti však akcie byly tehdy báječně levné. Pokud jde o analytické odhady budoucích výnosů, zradí vás tím nejnešťastnějším způsobem, když je potřebujete nejvíce. A co CAPE neboli cyklicky upravené P/E, případně Shillerovo P/E, které má údajně vyhladit krátkodobé fluktuace zisků a poskytnout tak robustnější odhad? Investoři, kteří se řídili poměrem CAPE, pravděpodobně během let 2009-2016 splakali nad výdělkem. Proč? Metodika CAPE je systematicky posunuta směrem k podceňování zisků: je chybná ve svém principu. Indikátor zvaný Equity Valuation v rámci aplikace Robot Investment Calculator je založen na poměru cena / objem peněz (Price/Money). Jak roste objem peněz v ekonomice, tak rostou ceny. Kvantitativní teorie peněz vysvětluje vztah mezi peněžní zásobou a inflací spotřebitelských cen. Poměr Price/Money použitý v rámci kalkulátoru je založen na podobné logice. Lze ukázat, že ceny investic (včetně hlavních akciových indexů) sledují stejné tempo růstu jako objem peněz v dlouhém časovém horizontu. V krátkém až středním horizontu mohou být akcie nadhodnocené nebo podhodnocené vzhledem k objemu peněz v ekonomice. Na rozdíl od zisků je však peněžní zásoba (či objem peněz v ekonomice, tyto termíny znamenají totéž) velmi robustní veličinou. To je zvláště užitečné v extrémních podmínkách, jakými jsou finanční krize nebo období rychlého zotavení po krizích. (Mějte na paměti, že P/E v takových situacích žalostně selhává.) Je důležité podotknout, že akcie mohou často pokračovat v růstu, i když jsou nadhodnoceny, anebo klesat, když jsou podhodnoceny. Indikátor Equity Valuation by tudíž neměl být interpretován jako nákupní nebo prodejní signál sám o sobě. Je třeba využívat i ostatní indikátory, abychom obdrželi celý obraz. |
Akcioměr dne 18. července 2007
Akcioměr dne 17. července 2009 NOVINKY VE VERZI RELEASE 2.1
|
RISK LEVEL (VOLATILITA, HLADINA RIZIKA)
Toto je měřítko volatility (kolísavosti) akciového trhu vyjádřené indexem VIX. Tento index je publikován denně opční burzou CBOE (Chicago Board Options Exchange). Ačkoli je založen na dosti složitých výpočtech, jeho význam je celkem přímočarý: čím vyšší číslo, tím vyšší vnímané riziko. (S důrazem na slovo „vnímané“. Skutečné riziko trhu může být jiné.)
Což znamená, že je tu háček. Jestliže volatilita je příliš nízká, je rozumné očekávat, že dříve či později poroste. Jinými slovy, nízké číslo může signalizovat klid před bouří. Když volatilita dosáhne úrovně paniky (hodnoty nad 30 nebo 40), může být naopak rozumné očekávat její pokles, což obvykle znamená, že akciové trhy se stabilizují a obnoví růst cen. Když volatilita klesá z vysokých hodnot, je tedy obvykle správný čas k nákupu akcií. Jsou tu ovšem jisté komplikace: jelikož jde o indikátor, který zobrazuje vnímání rizika – nikoli riziko samotné – volatilita by neměla být používána jako jediný indikátor pro rozhodování o nákupu či prodeji akcií. NOVINKY VE VERZI RELEASE 2.1
|
Hladina rizika dne 20. února 2007
Ano, toto byla učebnicová ukázka klidu před bouří.
Hladina rizika dne 20. listopadu 2008
Kupujte levně, když je panika... Pokud si ovšem troufnete.
|
PROFITABILITY (ZISKOVOST, POMĚR ZISK/PENÍZE)
V dlouhém časovém horizontu podnikové zisky rostou stejným průměrným tempem jako objem likvidních peněz v ekonomice. Čím více peněz, tím vyšší zisky. Není to příliš překvapující vztah.
V krátkodobém až středním horizontu se ovšem zisky mohou velmi podstatně odchýlit od rovnováhy. Během hospodářské expanze zisky rostou rychleji než ekonomika. Během recese ovšem rovněž klesají mnohem rychleji. A tak dále, když recese skončí, zisky opět rostou k rovnovážné hladině, která je dána objemem peněz v ekonomice. Je pozoruhodné, že tento vztah nenajdete v učebnicích financí. Vztah mezi ziskovostí podniků a peněžní zásobou zůstává mimo zájem akademického světa, podobně jako vztah mezi cenami akcií a peněžní zásobou. Právě tento vztah je předmětem indikátoru zvaného Profitability. Ukazuje, jak se podnikové zisky odchylují od svého dlouhodobého trendu. Pokud podnikové zisky jsou dejme tomu 30 procent pod trendovou linií, je pravděpodobné, že se dříve či později vrátí. Analogicky, pokud jsou zisky příliš vysoké, znamená to, že nebudou udržitelné, což povede k velkému zklamání investorů, spekulantů a analytiků tradičního typu. Protože vztah mezi peněžní zásobou, cenami akcií a podnikovými zisky je široce ignorován hlavním proudem finančního světa, je tato informace velmi cenná. Její znalost je ovšem z pochopitelných důvodů neobvyklá mezi finančními profesionály. Kdokoli, kdo má MBA nebo CFA, i analytik na nejnižší pozici, zná četné poměrové ukazatele: P/E, P/B, P/Sales, P/CashFlow, a tak dále. Ovšem poměr P/M (Profit/Money) poskytuje informaci, která je unikátní a především robustní. NOVINKY VE VERZI RELEASE 2.1
|
Poměr zisk / peníze dne 1. prosince 2006
Dobrá zpráva? Vysoké zisky mají tendenci vracet se k dlouhodobému trendu, což tvoří prostor pro budoucí zklamání...
Poměr zisk / peníze dne 27. dubna 2009
... zatímco podprůměrné zisky skrývají šanci návratu vzhůru k trendu. Proto vidíme zelenou kontrolku v pokrizové situace, která panovala během února 2009.
|
Na rozdíl od předchozích ukazatelů, Bank-O-Meter je kompozitní indikátor složený ze dvou subindikátorů:
Jeho význam je následující:
|
Dne 29. února 2008: Přehřátý trh
Dne 29. března 2009: Stále známky přehřátí bankovního trhu, ale s klesajícím trendem. Velmi podstatná změna! Změna trendu (viz malá ručička, která ukazuje stav před rokem) určuje rozdíl mezi červenou a zelenou kontrolkou. Zatímco většina makroekonomických čísel stále vypadá katastrofálně, skutečný stav ekonomiky je na cestě ke zlepšení.
|
MONETARY THERMOMETER (PENĚŽNÍ TEPLOMĚR, UKAZATEL ÚVĚROVÉ A MĚNOVÉ INFLACE)
Ve starých časech zlatého měnového standardu neexistoval index spotřebitelských cen. Slovo „inflace“ bylo známé, avšak mělo jiný význam než dnes. Dříve označovalo růst peněžní zásoby neboli objemu peněz v ekonomice. Inflace ve smyslu růstu indexu spotřebitelských cen byla zavedena teprve ve 30. letech.
Ačkoli měnová inflace je přehlížena analytiky a akademickými ekonomy, nikdy neztratila svůj význam. Poskytuje informaci o růstu objemu peněz v ekonomice. A proč je užitečná?
Sledování peněžní inflace je tudíž velmi užitečné pro akciové investory a ekonomy. Je poněkud překvapující, že tento indikátor je téměř úplně ignorován ekonomií a investiční teorií hlavního proudu. Inflace je dnes synonymem růstu indexu spotřebitelských cen, ačkoli peněžní inflace nikdy neztratila svoji důležitost. |
Dne 28. června 1999: Peněžní inflace ukazuje přehřátí ekonomiky
Pokud jde o identifikaci přehřátého trhu, málokterý indikátor dokáže překonat peněžní inflaci. Kdybychom jen tomuto indikátoru věnovali více pozornosti před splasknutím spekulativní internetové bubliny začátkem roku 2000!
Dne 4. října 2007: Opět přehřátý trh
Do pádu Lehman Brothers zbýval zhruba rok. Vysoká hodnota peněžní inflace včas poukazovala na budoucí problémy.
|
Yield Curve Spread (rozpětí výnosové křivky)
Výnosová křivka nám udává závislost výnosu do doby splatnosti (jednodušeji řečeno úrokové míry) dluhopisů v závislosti na době splatnosti těchto dluhopisů. V tomto konkrétním případě pracujeme s rozdílem výnosů desetiletého a dvouletého amerického federálního dluhopisu.
Výnos dluhopisu s delší dobou splatnosti bývá za normálních podmínek vyšší než výnos krátkodobého dluhopisu, protože dlouhodobý dluhopis je rizikovější. Ve vzácných případech však krátkodobý dluhopis může vykazovat vyšší výnos. V těchto případech hovoříme o invertované výnosové křivce. Když takováto situace nastane, je velmi pravděpodobné, že hospodářská recese začne, když se rozpětí výnosové křivky opět dostane do kladných hodnot. Tato zákonitost fungovala velmi dobře jako indikátor recesí pro americkou ekonomiku, přinejmenším v poválečném období. Jediný falešný alarm nastal v roce 1965. Proč má invertovaná výnosová křivka tuto obdivuhodnou schopnost předpovídat hospodářské recese? Výnosová křivka odráží změny v očekáváních trhu ohledně budoucích krátkodobých sazeb. Strmě rostoucí výnosová křivka (kde krátkodobé sazby jsou výrazně nižší než dlouhodobé) obvykle znamená očekávání růstu krátkodobých sazeb. Plochá křivka rovněž znamená očekávání poklesu krátkodobých sazeb, avšak ne nutně hospodářskou recesi. Očekávání kolektivního vědomí trhu ohledně budoucích úrokových sazeb zároveň odrážejí očekávání budoucí ekonomické aktivity a měnové politiky. Během recese klesají krátkodobé úrokové sazby (s tím, jak centrální banka snižuje základní sazby) a klesá poptávka po úvěrech. Pokud investoři kolektivně očekávají recesi, budou očekávat i pokles úrokových sazeb, což se promítne do invertované výnosové křivky. Jinými slovy, výnosová křivka agreguje mínění trhu, a ten se v této disciplíně mýlí málokdy. Jednoduchý rozdíl mezi dlouhodobou a krátkodobou sazbou je lepším prognostickým nástrojem, než sofistikované modely používané ekonomy v investičních bankách i na špičkových akademických pracovištích! Pavel Kohout, 24. dubna 2017, aktualizováno 27. července 2020 info@westbournetechnologies.com |
Dne 8. prosince 2006
Úrokové rozpětí amerických federálních dluhopisů nabylo záporných hodnot během zimy 2006-2007. Hospodářská recese začala až v prosinci 2007, kdy hodnota indikátoru opět vzrostla nad určitou hladinu (konkrétně 0,5 %). Oficiálně byla tato recese oznámena až v prosinci roku 2008 -- tedy o rok později!
Dne 8. listopadu 2007
Pokud jde o předpovídání recesí, rozpětí výnosové křivky nemá konkurenci. Tento indikátor úspěšně ohlásil i "koronavirovou" krizi, a to ještě včas, kdy propad cen akcií neskončil -- o 81 dní dříve než ji oznámila oficiální tisková zpráva NBER!
NOVINKY VE VERZI RELEASE 2.1
|